Integracja bilateralna

Integracja bilateralna

Czym jest integracja bilateralna?

Najprościej mówiąc jest nasza zdolność do koordynacji i współpracy obu stron ciała w ruchu. Zdolność ta obejmuje zarówno wykonywanie ruchów jedną stroną ciała, niezależnie od ruchów drugiej, jak również wykonywania wykonywania skomplikowanych ruchów lub wielu sekwencji ruchu – cięcie nożyczkami, szycie, gra w piłkę itp.

Jakie objawy możemy obserwować u osób, mających problemy z dwustronną integracją?

Problemy z dwustronną integracją mogą występować zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. U dzieci z tego typu zaburzeniami, często obserwujemy: słabo wykształconą dominację jednej ręki, trudności w wykonywaniu ruchów dwustronnych, niemożność wykonywania ruchów niezależnych czy naprzemiennych, problemy z przekraczaniem linii środka, trudności z odróżnieniem strony prawej i lewej, czy też ogólną niezborność ruchową. Warto również podkreślić, że problemy z integracją bilateralną mogą również potęgować takie problemy jak: nierozumienie instrukcji, problemy z czytaniem, pisaniem czy mówieniem.

Na czym polega terapia?

Większość dzieci, z którymi prowadzę tę terapię, bardzo ją lubi, ponieważ traktuje ją jako fajne zajęcia ruchowe. Dlaczego tak się dzieje? Program integracji bilateralnej składa się z wielu zróżnicowanych i dynamicznych ćwiczeń ruchowych, które dziecko wykonuje w domu pod okiem rodziców.

Program terapii układam po uprzednim przeprowadzeniu diagnozy i wywiadu. Wraz z postępami, jakie robi dziecko, program ćwiczeń się mienia, dzięki czemu zawsze jest „coś nowego” i dzieci się nie nudzą.

Co zyskujemy dzięki Terapii Bilateralnej?

Terapia ta ma bardzo duży, pozytywny wpływ. Dzięki niej dochodzi u dziecka lub osoby dorosłej, jeśli ją przechodzi, do znacznej poprawy w obszarze:

 • świadomości ciała,
 • zachowania równowagi statycznej i dynamicznej,
 • kontroli postawy ciała,
 • współpracy między półkulami mózgu,
 • współpracy ciała w obrębie: góra – dół, prawo – lewo, przód – tył
 • poczucia kierunku
 • pamięci sekwencyjnej,
 • planowania ruchu
 • automatyzacji ruchów
 • wielozadaniowości,
 • działania funkcji fizycznych, umiejętności poznawczych, percepcji, uwagi i pamięci,
 • pewność siebie, poczucie własnej wartości i motywacji.

Terapia Bilateralna u dorosłych.

Warto wiedzieć, że program integracji bilateralnej można wykorzystywać również w pracy z osobami dorosłymi, szczególnie sportowcami, których rodzaj uprawianego sportu wymaga bardzo precyzyjnych ruchów lub daje możliwość trenowania zautomatyzowanych integracyjnych funkcji, które pozwalają osiągać lepsze wyniki.

Czym się kieruję w swojej pracy?

Relacje

Nawiązanie odpowiednich relacji jest podstawą dobrej współpracy.

Człowiek

Na pierwszym zawsze jest człowiek ze swoimi potrzebami, emocjami, problemami i chęcią poprawy swojej sytuacji.

Możliwości

Wspólnie pracując, dążymy do uzyskania najlepszych efektów, jakie są możliwe.

Atmosfera

Cały proces terapeutyczny przebiega w atmosferze: poszanowania, zrozumienia i pełnej akceptacji.

Jestem tu i czekam
na Twój kontakt.

Pamiętaj, proszę. Jestem tu i czekam na Twój kontakt. Jeśli coś Cię niepokoi w zachowaniu lub procesie rozwoju Twojego dziecka. Jeśli potrzebujesz konsultacji lub konkretnej pomocy. Jeśli masz pytania lub wątpliwości. Zadzwoń lub napisz już teraz.

Zadzwoń: +48 667 710 055
Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności