AAC Komunikacja Alternatywna i Wspomagająca.

AAC

Głęboka potrzeba komunikacji.

My ludzie, jesteśmy istotami społecznymi, dlatego w każdym z nas tkwi głęboka potrzeba komunikacji. Już od pierwszych dni swojego życia komunikujemy światu swoje potrzeby oraz oczekujemy, że ktoś na nie odpowie. Na długo przedtem, zanim nauczymy się mówić, chcemy dzielić się swoimi wrażeniami, emocjami, przemyśleniami i pomysłami. Frustruje nas zarówno to, że nie jesteśmy wysłuchiwani przez innych, jak również to, że nie umiemy prawidłowo odczytać komunikatów innych osób.

Komunikować może się każdy.

Naprawdę. Każdy z nas może się komunikować, czyli przekazywać informacje o swoich potrzebach, oczekiwaniach i aktualnych stanach emocjonalnych. Zazwyczaj, gdy mówimy: komunikacja, mamy na myśli komunikację werbalną, jednak to jedynie pewna część procesu komunikacji. Mamy również cały wachlarz komunikatów niewerbalnych, począwszy od mowy ciała, wyrazu twarzy, czy odpowiednich gestów.

Czym jest Komunikacja Alternatywna i Wspomagająca?

AAC to skrót od angielskiego: Augmentative and Alternative Communication. Jest to terapia obejmująca wszelkie sposoby komunikowania się za pomocą znaków niewerbalnych, do których zaliczamy: gesty (np. język migowy), znaki graficzne (obrazki, piktogramy, symbole), przedmioty (np. klocki słowne).

Jaki jest cel terapii AAC?

Celem AAC jest umożliwienie bądź ułatwienie porozumiewania się osobom, u których występują zaburzenia mowy. Przyczyny wystąpienia tych zaburzeń mogą być różne: porażenie mózgowe, autyzm czy przebyty udar mózgu. Metodę tą stosujemy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

W jaki sposób pracuję z AAC?

Zestaw metod, którymi pracuję z daną osobą, zawsze dobieram indywidualnie. Wszystko zależy od możliwości komunikacyjnych danego człowieka. Naszym wspólnym celem jest dążenie to tego, by proces komunikacyjny był jak najbardziej precyzyjny i zrozumiały.

Czym się kieruję w swojej pracy?

Relacje

Nawiązanie odpowiednich relacji jest podstawą dobrej współpracy.

Człowiek

Na pierwszym zawsze jest człowiek ze swoimi potrzebami, emocjami, problemami i chęcią poprawy swojej sytuacji.

Możliwości

Wspólnie pracując, dążymy do uzyskania najlepszych efektów, jakie są możliwe.

Atmosfera

Cały proces terapeutyczny przebiega w atmosferze: poszanowania, zrozumienia i pełnej akceptacji.

Jestem tu i czekam
na Twój kontakt.

Pamiętaj, proszę. Jestem tu i czekam na Twój kontakt. Jeśli coś Cię niepokoi w zachowaniu lub procesie rozwoju Twojego dziecka. Jeśli potrzebujesz konsultacji lub konkretnej pomocy. Jeśli masz pytania lub wątpliwości. Zadzwoń lub napisz już teraz.

Zadzwoń: +48 667 710 055
Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności