Wczesne oznaki trudności w komunikacji u dzieci. Kiedy warto skonsultować się z logopedą?

Wczesne oznaki trudności w komunikacji u dzieci. Kiedy warto skonsultować się z logopedą?

21 lutego 2024

Komunikacja jest kluczową umiejętnością, która wpływa na rozwój dziecka i jego relacje z otoczeniem. Czasami jednak zdarza się, że maluchy mają problemy z mówieniem, czy rozumieniem tego, co się do nich mówi. Takie przypadki mogą wzbudzać uzasadniony niepokój opiekunów. Kiedy warto je skonsultować ze specjalistą? W niniejszym artykule omówimy wczesne objawy problemów z komunikacją u dzieci oraz wskażemy na sytuacje, w których warto skonsultować się z logopedą.

Jak objawiają się problemy z komunikacją u małych dzieci?

Trudności w komunikacji u najmłodszych mogą przybierać różne formy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opóźnienia w rozwoju mowy dziecka. Jeśli maluch nie zaczyna mówić w wieku około 12 miesięcy lub nie łączy słów w zdania do 2. roku życia, może to świadczyć o problemach z komunikacją. Ponadto, szczególnie w późniejszym wieku, istotne są także trudności z wymową poszczególnych dźwięków czy sylab, które mogą utrudniać dziecku swobodne wyrażanie myśli.

Innym objawem mogą być problemy z rozumieniem mowy innych osób. Jeśli małe dziecko nie reaguje na swoje imię, nie wykonuje prostych poleceń czy nie rozumie zadawanych mu pytań, warto zwrócić na to uwagę. Trudności te mogą być również związane z brakiem koncentracji, problemami ze słuchem czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Warto to więc sprawdzić.

Kiedy warto udać się z dzieckiem do logopedy?

Decyzja o skonsultowaniu się z logopedą w Goleniowie powinna być podjęta po dokładnym obserwowaniu dziecka i ewentualnej rozmowie z pediatrą. Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie zawsze opóźnienia w rozwoju mowy muszą oznaczać poważne problemy. Niemniej istnieją sytuacje, w których konsultacja ze specjalistą jest szczególnie wskazana. Przede wszystkim warto udać się do logopedy, jeśli opóźnienia w rozwoju mowy są wyraźne i utrzymują się dłużej niż kilka miesięcy. Ponadto, jeśli dziecko ma trudności z wymową lub rozumieniem znaczeń słów, które utrudniają mu komunikację z rówieśnikami czy dorosłymi, konsultacja ze specjalistą może okazać się nieunikniona.

Jestem tu i czekam
na Twój kontakt.

Pamiętaj, proszę. Jestem tu i czekam na Twój kontakt. Jeśli coś Cię niepokoi w zachowaniu lub procesie rozwoju Twojego dziecka. Jeśli potrzebujesz konsultacji lub konkretnej pomocy. Jeśli masz pytania lub wątpliwości. Zadzwoń lub napisz już teraz.

Zadzwoń: +48 667 710 055
Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności